Allah’tan Başka İlah Yoktur

Biz Allah’tan başka ilah tanımamayı Hz. İbrahim’den öğrendik.” Hani İbrahim, babası Azer’e dedi ki; «Sen putları ilâh mı ediniyorsun? Ben gerçekten gerek senin ve gerekse kavminin açık bir sapıklık içinde olduğunuzu görüyorum.”(Enam;74).

İlah kavramı Kur’an’ın en önemli kavramlarından biridir ve özetle;

– Hüküm veren,
“İyi bilin ki, yaratma ve yönetme yalnızca Allah’a aittir. Alemlerin Rabb’i olan Allah yücelerin yücesidir”(A’raf,54).
“Egemenlik sadece Allah’ındır “(Yusuf;40)
-ve Kanun Koyan ,
“Yoksa istedikleri cahiliye düzeni midir? Kesin inançlılara göre Allah’ın düzeninden, Allah’ın verdiği hükümden daha iyisi düşünülebilir mi hiç?”(maide:50). Hüküm veren ve kanun koyan arasında ince bir nüans farkı vardır.
Örneğin; gözü yaratır, göz ile ilgili hükmünü verir ve görmesini sağlar. Kanunu koyar “Harama bakmayın” der.
-Zatı için itaat edilen,
“Allah’ım! Yalnız sana kulluk (itaat) eder, yalnız senden yardım dileriz.”(Fatiha,5)
-Zatı için sevilen,
“İnsanlar arasında Allah’a çeşitli eşler koşanlar ve bu koştukları eşleri Allah’ı sever gibi sevenler vardır. Oysa müminler en çok Allah’ı severler. Zulmedenler, azabı gördükleri zaman bütün kuvvetin Allah’ta olduğunu ve Allah’ın azabının ağır olduğunu anlayacaklarını keşke şimdiden bilselerdi! “(Bakara,165).
-Fayda ve zarar verme gücüne sahip olan,
“Allah sana bir sıkıntı verirse onu yine ancak Allah giderir. Sana bir iyilik dilediği takdirde O’nun nimetini engelleyecek bir kuvvet de yoktur. O, bunu kullarından dilediğine eriştirir. O, Gafûr dur, Rahîm dir.”(Yunus,107).
Tarih boyunca şirk zihniyeti, tevhid inancından nefret etmiş ve tevhidle savaşını hiç terk etmemiştir.Günümüz dünyasında da bunun tezahürleri açık beyan ortadadır. Tevhid diyenler gün gelir radikal,gün gelir irticacı diye yaftalanır. Ya da hak ve hakikate uygun bir kelam eden kişi provokatör olarak linç edilmeye çalışılır. Müminler başkalarının ilahlarına hakaret etmezler Allah (cc) yasaklamıştır “Onların Allah dışında yalvardıkları putlara sövmeyiniz ki, şaşkınlığa kapılarak körü körüne Allah’a sövmesinler”.(Enam,108).

Lakin sizin ilahınızı kabul etmiyoruz demek dahi hakaret kabul edilmeye başlanmıştır.Oysa ki bizler ilah kapsamında değerlendirilen babamız dahi olsa reddimiz kapsamındadır.
Reddetmek,kabul etmek,istememek ayrı şeydir sövmek hakaret etmek ayrı şeydir.10 kasımda yaşanan hadisenin mahiyeti de hakaret değildir. Bir hakikat dile getirilmiştir bizim için ” Atatürk ilah değildir”.Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun!

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yazın

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe Etmeyin. (*) koyulan alanlar zounludur.

Diğer Yazılarımız