Bulaşık Makinesi Temizliği

 

Selamun aleykum canlar, bazen bulaşık makinelerimizin temiz yıkamadığından şikayet ederiz, peki nedenini biliyor muyuz ? Bulaşık artıkları, deterjan kalıntıları ve kireç gözle göremeyeceğimiz şekilde makineye yerleşir. Makinenize zamanla yerleşen bu kalıntılar bulaşıkların iyi temizlenmemesine, lekeli kalmasına sebep olabilir. Bunların önüne geçmek için bulaşık makinesi temizliği aksatılmamalı ve düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Bulaşık makinesi temizliği makinenizin ömrünü uzatacağı gibi, bulaşık makinesinin daha verimli çalışmasını da sağlayacaktır. Peki bunun için ne yapmalıyız.

Çok kolay …
1. Makine içi: Öncelikle bulaşık makinesinin deterjan gözüne 1 yemek kaşığı kadar karbonat koyun. 1 su bardağını elma sirkesiyle doldurup, bardağı makinenin içinde herhangi bir yere, devrilmeyecek şekilde yerleştirin. Makinenizi, yüksek dereceli sıcak su programında boş olarak çalıştırın.
2. Bulaşık makinesi filtresini temizleme: Makinenizin en alt kısmında filtreler mevcuttur. Ayda 1 bu filtreleri yerinden çıkararak, musluk altında temizleyin.
3. Bulaşık makinesi pervane temizliği: Bulaşık makinesinin içinde yer alan pervaneyi yerinden çıkarın. Pervaneyi akan su altında yıkayın. Pervanenin dönmesini sağlayan su püskürtme delikleridir. Bu deliklere bulaşık artığı kaçtığında pervanenin dönmesi zorlaşır. Bu sebeple belirli zamanlara bu delikler kontrol edilmedi ve temizlenmelidir.Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun!

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yazın

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe Etmeyin. (*) koyulan alanlar zounludur.

Diğer Yazılarımız