Cahiliyyeyi Bilmeyen Kişi İslam’ı Da Bilemez
Kumar borcunu namus borcu gören namussuz baba! Karısının alyansını veya kızının küpesini kulağından çıkarıp borcunu ödemeyi namus borcunu ödemiş sanmasının verdiği duygusal eziyeti bilmeyen bir nesilden bahsediyorum.

O halde Müslümanların, çağdaş cahiliyenin sapmalarını bilmeleri, Allah katından indirilmiş olan dinin mükemmelliğini daha iyi tanımaları için cahiliyenin bazı yönlerini bilmeleri gerekmektedir. İslami hayatı belirli yaşlarda kabullenmiş anne babaların İslam’a sımsıkı sarılmalarının sebepleri, cahiliyenin bataklığından geçmiş olmalarında görülmektedir. İslam’ı seçmiş olan anne babaların, kendileri bu bataklıkları gördükleri için İslami metot ile çocuk yetiştirmede, küfrü göstermeden evlatları kendilerine sunulduğu gibi tertemiz bir nesil yetiştirmede verdikleri savaşın gözlemcisi olarak bunu yazmaya karar verdim.

Çocuklarımızın, cahiliyenin kötü özelliklerini göstermeden onlara sunmaya çalıştığımız temiz hayatın kıymetini bilmediklerini düşünmekteyim. Sarhoş bir babanın zulmüne hiç maruz kalmamış, kumar oynayan babanın evdeki eşyaları kumar borcu yüzünden satmasına şahit olmamış, bu duyguların ailesinin  benliklerde ne kadar iz bıraktığından habersiz olan bu çocukların, devamlı “Namaz kıl!” diyen ebeveynine “çok sıkıcı” veya “itici” gibi söylemlerle yaklaşmalarının genel bir sorunumuz olduğunu düşünmekteyim.

Cahiliyeye karşı merak ve sevgi besleyen nesiller, belki de kurbanlar vermekteyiz. Sabah namazına onu huşu içerisinde uyandıran ailesini sevmeyen ama sabah namazı vaktinde kumardan veya meyhaneden gelen babanın sesi ve gürültüsü ile uyandırılmayı bilmeyen bir nesil…

Kumar borcunu namus borcu gören namussuz baba! Karısının alyansını veya kızının küpesini kulağından çıkarıp borcunu ödemeyi namus borcunu ödemiş sanmasının verdiği duygusal eziyeti bilmeyen bir nesilden bahsediyorum.

Evet, şahit olduğum tonlarca küfrün zilleti bir bir gözümde canlanmakta. Karısını, kızını kurduğu içki sofrasına hizmet ettiren, getirdiği içki arkadaşlarının az sonra sarhoş olacağını bilip “Bunlar evlatlarım, karım. Bunların yanında ben sarhoş olurum da bunların namusuna göz dikerler mi?” diyemeyen, bunu düşünemeyen sözüm ona namus abidesi baba örneğini görmeyen nesil…

Her akşam “Babam akşam gelecek, acaba kumarda mı kaybetti, içkicileri mi dövdü, hastaneye mi yoksa karakola mı gideceğiz?” endişelerini bilmeyen Müslüman evlatları için her akşam helalinden getirdiği sıcacık ekmekle yuvasına dönmeye çalışan Müslüman babasının namaza kaldırmasından öfkelenen genç. Sözüm ona sözde ergenler ve bitmeyen ergenlik psikolojileri… Böyle bir ailede yetişen çocukların psikolojilerinden habersiz olan Müslüman ailesinden utanan gençler… Yazık! Size gerçekten acıyorum…

Siz bilir misiniz altı ayda bir borç taktığı için semt değiştirmenin eziyetini? Siz bilir misiniz geceleyin eşya taşıyıp sessizce kaçmayı, birikmiş kiraları, ödenmemiş faturaları? Tek derdiniz namaz kıl diyen, size baskı yaptığını düşündüğünüz ebeveyniniz, bozulan psikolojileriniz, sizi anlamamamız.

Evet, gerçekten sizi anlamıyorum, anlayamayacağım. Çünkü beni namaza uyandıran bir babam veya annem olmadı… Örtünmemi emreden, tesettürüme dikkat eden bir ailem olmadı. Aksine “Ne var onlar senin amcaların. Ondan bir şey olmaz, o komşumuz. Bundan bir şey olmaz, o senin teyzenin oğlu” diyen bir ailede yetiştim ben. Seni anlamam mümkün değil.

Sen içki almak için kardeşinle gece 12’de, ıssız bir sokakta tekel bayisine, sarhoşların arasına gönderildin mi hiç? Sen ıstaka temizledin mi mesela? Veya okey taşlarını sildin mi tek tek? Bunların hepsine hayır diyor, belki şaşkın şaşkın bakıyorsun. İşte İslam’ın güzelliğini anlaman için küfrü bilmen gerekir. Evet, namaz kılmak zordur. Nefse ağır gelir. Ancak namaz kılmayan bir ailede yetişseydin eğer lezzetine doyamazdın.

Biz küfrün çocukları İslam ile izzet bulmuşuz.

Onlar ise İslam’ın izzetli çocukları, küfürde yol olmuşlar…Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun!

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yazın

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe Etmeyin. (*) koyulan alanlar zounludur.

Diğer Yazılarımız