Çamaşır Makinesi Temizliği

Kirli çamaşırlarımızı yıkıyor, sürekli yıkama yaptığı için de zaten hep temiz olduğunu düşünüyoruz belki… Ama… Aslında çamaşır makinelerinin de temizlenmesi gerekiyor. Zamanla içinde biriken kirler, gözümüzle görmesek de birtakım yerlerinde kalan kirli su ya da makinenin içinde uzun süre ıslak çamaşırların bekletilmesi gibi çeşitli sebeplerle çamaşır makinelerinin içi kirleniyor, eğer doğru bir temizlikle çamaşır makinesi temizlenmezse bu, yıkadığımız çamaşırların bile kötü kokmasına sebep olabiliyor.

Durum bu denli ciddileşmeden önlem almak, çamaşır makinesini temizlemek de bize düşüyor.
Bunun için evde bulunan doğal malzemelerle çamaşır makinesi nasıl temizlenir anlatayım
Öncelikle makinenin deterjan ve yumuşatıcı bölümlerini temizlemek için beyaz sirke ve su kullanın.

Çamaşır makinesinin gözle görülür şekilde en çok kirlenen yerlerinden biri deterjan ve yumuşatıcı gözleri bildiğiniz gibi. Aslında makinenin içi çok daha kirli olsa da ilk göze batan bu alanın temizliğinden başlamanızda yarar var. İhtiyacınız olan yalnızca beyaz sirke ve su.

Malzemeler:

1 su bardağı beyaz sirke (Beyaz sirke bulamıyorsanız elma ya da üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz)
1 litre su

Öncelikle suyu kaynatın ve bir kenarda yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirip ilk sıcağının çıkmasını sağlayın. Bu sıcak suyun içine beyaz sirkeyi karıştırıp güzelce karıştırın. Eğer çamaşır makinenizin bu bölmesi çıkarılabilirse çıkarıp önce temiz bir bezle ve temiz suyla üzerindeki kalıntıları alın, ardından hazırladığınız karışımın içine koyup 10-15 dakika bekletin. Son olarak yine temiz suyla durulayın ve yerine yerleştirin.

Eğer çamaşır makinenizin bu bölmesi çıkarılabilir değilse kullanacağınız malzemelerin miktarını yarı yarıya azaltabilirsiniz. Yani Yarım su bardağı beyaz sirkeyi 500 mililitre sıcak suyun içine ekleyip karıştırın. Ardından bu karışımı sprey şişeye koyun. Temiz bir sünger alın ve bölmenin ulaşabildiğiniz her noktasına önce bu karışımı püskürtüp ardından da süngerle güzelce temizleyin.

Ardından deterjan gözüne sirke ve tuz koyarak makinenizin iç temizliğini sağlayın.

1 su bardağı beyaz sirke (Beyaz sirke bulamıyorsanız elma ya da üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz)
1-1,5 yemek kaşığı tuz

Öncelikle sirke ve tuzu güzelce karıştırın, ardından çamaşır makinesinin deterjan bölmesine bu karışımı koyun. (Dilerseniz tuzu deterjan bölümüne koyup sirkeyi doğrudan makinenin içine de dökebilirsiniz.) Ardından makinenizi içi boş bir şekilde, 90 derecede 1,5 saat kadar çalıştırın. İşte bu kadar!

Önemli bir not: Bazı çamaşır makineleri için 90 derece sıcaklık oldukça zorlayıcı olabilir ve makinenin performansını kötü yönde etkileyebilir. Böyle bir durumda temizlik işlemini 60 derecede de yapabilirsiniz.

Bu yöntemi çamaşır makinenizin ve çamaşırlarınızın uzun ömürlü olması için ayda 1 kere yapmanız da fayda var. Kolay gelsinHenüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun!

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yazın

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe Etmeyin. (*) koyulan alanlar zounludur.

Diğer Yazılarımız