Haşlanan Sebzelerin Rengini Korumak

1.Kaynayan suya aynı anda çok fazla malzeme atarsanız suyun ısısı aniden düşer. Tekrardan kaynama sıcaklığına ulaşması çok zaman alacağından, sebzeler olması gereken sıcaklıkta pişemez ve renkleri bozulur. Ya çok büyük tencereler kullanarak pişirmeli ya da 2-3 partide pişirmelisiniz.

2.Haşlama suyuna karbonat veya şeker ekleyin.Kaynayan suya az miktarda karbonat ve şeker atmak renklerin canlı kalmasına yardımcı olur.

3.Haşlama sonrası buzlu suya koyun. Kısa sürede ve kalabalık olmayan bir tencerede haşladığınız sebzeleri süzüp, hemen soğuk su ve buz dolu bir kaba koymak, yani şoklamak, sebzelerin renklerinin canlı kalması açısından çok önemlidir.

4.Tencerenin kapağını açık tutun. Tencerenin kapağının açık kalması, sebzelerin renklerinin korunması açısından önemlidir. Tencerenin kapağı kapandığında içeride oluşacak ısı ve su buharı sebzeleri yumuşatır, böylece renk ve formları bozulur.

5. Beyaz renkli sebzelerin suyun dışına çıkmadan haşlanmasını sağlayın. Karnabahar, kereviz gibi sebzelerde renklerin beyaz kalması için sebzelerin, suyun dışına çıkmadan haşlanmaları gerekir.

Kolay Gelsin.

Diğer Yazılarımız