Şifa Deposu “NAR”

Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin taneeeee.

Evet evet nar tabiki,
Kur’an-ı Kerim’de adı geçen nadir meyvelerdendir. “Gökten suyu indiren O’dur. Onunla her çeşit bitkiyi çıkardık, o bitkiden bir yeşillik çıkardık, ondan da birbiri üzerine binmiş taneler; hurmanın tomurcuğundan sarkan salkımlar, üzüm bağları, zeytin ve nar (bahçeleri) çıkarıyoruz. (Bunların) kimi birbirine benzer, kimi benzemez. Bunlar meyvel verdikleri zaman meyvelerinin olgunlaşmasına bakın! Bunlarda inanan bir toplum için ibretler vardır.” (En”am Sûresi, 99)

Nar tezgahlarda yerini almaya başladı bile ve o görsel zarafeti ister istemez iştahımızı kabartıyor, soyup yeme noktasında epey bir uğraştırsa da onu büyük zahmetle kabuğundan çıkarıp yemenin arkasında aslında büyük bir rahmet var. Çünkü narın çiçeği, kabuğu, çekirdeği ve suyu her derde deva! Pekmezi yapılır, onun o ekşimsi tadı konsantre edilip nar ekşisi halini aldıktan sonra salatalara ve yemeklere de müthiş bir aroma verir, hatta kırmızı et ve sebze yemeklerinde tazesi bile kullanılır. O bu kadar çok işe yarayınca hakkını teslim etmek gerekir,pek çok şekilde ayıklayanlar var evet ama ben bu şeklini daha çok seviyorum ve daha pratik buluyorum. İşte bu videoda size narı nasıl kolay ayıklayabileceğinizi göstermek istedim.
Video oldukça açıklayıcı ama kısaca anlatayım yine de; narı uç kısmı na yakın yerinden daire şeklinde kesip çıkaralım ve beyaz kısımlarının olduğu noktalardan aşağıya doğru derin çizikler atıp elma dilimi gibi ayıralım ve ortasındaki beyaz sert göbek kısmını çıkaralım ister dilim dilim ısırarak ,ister ayıklayarak tüketebilirsiniz,haydi kolay gelsin.Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun!

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Yazın

E-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe Etmeyin. (*) koyulan alanlar zounludur.

Diğer Yazılarımız